tarihçe sayfası

Agememnon Şifalı Kaplıcaları


 

Agememnon Kaplıcaları ve çevresi de böylesine bir tarihi içinde barındırmaktadır.Binlerce yıllık eski kaplıca,hamam ve etüv alıntıları,toprağın dibine ve çevresine yayılmıştır.

       İzmir'den Çeşme'ye giden karayolu, İnciraltı kavşağına gelince soldaki yol bizi 1 km. sonra Balçova'ya bağlı Agamemnon Kaplıcaları'na götürür. Dünyanın ilk hastehanesi olarak haklı bir üne sahip olan bu şifalı sular, ismini Troya kentine saldırılan Mykene Kralı Agamemnon'dan almıştır. Kardeşi Melelaos'un karısı güzeller güzeli Helen'i, Troya'lı çapkın Paris'e kaptıran Agamemnon, 10 yıl süren şavaşlardan sonra Troya'yı yakıp yıkmıştır ve Bergama yöresindeki Anadolu'lu kavimlerle çarpıştıktan sonra, yaralı ve hasta askerlerini bir kahinin önerisi üzerine Smyrna (İzmir) yakınlarındaki ılıcalara getirmiştir.
        Binlerce askerin tedavi edildiği ve daha sonra hamam ve mikropları yok etmek için etüvlerin inşaa edildiği bu kaplıcalar Antikçağ'dan Osmanlılara kadar ününü sürdürmüştür.


İzmir üzerine elimizde buluna ilk haritalardan biri, 1764 tarihinde yapılan Joseph Roux haritasıdır. Tarih, genellikle yerin altında esrarlı bir uyku içindedir.Arkeologlar, bu derin uykunun içine girip tarihin sırrını çözerler... Tarih, Ege tarihi ve toprakta Batı Anadolu ise, arkeologlara çok iş düşer, oysa, bazen tarihle merhabalaşmak için arkeologlara bile gerek kalmaz. Her şey apaçık gözlerimizin önündedir ve birazcık çaba koskoca uygarlıkları önümüze seriverecektir. Yalnızca, birkaç kürekçik çaba....
             Agememnon Kaplıcaları ve çevresi de böylesine  bir tarihi içinde barındırmaktadır. Binlerce yıllık eski kaplıca, hamam ve etüv kalıntıları, toprağın dibine ve çevresine yayılmıştır.
             Evet, bazen bir dozer gelip temeline İyonya'lıların attığı, kubbesine Selçukluların kurduğu bir tarihin hamamı yerle bir edebilir, ama, bulunan enfes bir sutun başlığı ve geçmişte var olup da mahalle aralarında yok olup giden buna benzer yedi stun başlığı, tüm eski kaynaklarda anlatılan 8 stunlu Koca Apollon Mabedi'nin varlığını bize fısıldamaz mı?
              İ.S. 129-189 yıllarında İzmir'de yaşamış olan yazar ve söylevi Roma Aristides,"Kutsal Söylevler" isimli kitabında 30 yaşlarında tutulduğu hastalıktan kurtulmak için bu kaplıcalarda verdiği çabayı anlatmıştır.
              İster Kocaman Kral Agamemnon tarafından isimlendirilsin, isterse  Prof. Dr. Bilge UMAR'ın ileri sürdüğü gibi çok daha sonra Kyme'nin Küçücük Kralı Agamemnon tarafından isimlendirilsin, şu bizim Balçova'daki şifalı sular, batık bir tarihi okşayıp durmaktadır   

Kaplıca Şiiri
Kaplıcanın Osmanlının son döneminde yeniden düzenlenmesi sonucu, Şair Seit Efendi, İzmir Valisi Rıfat Paşa'ya şu şiiri yazmıştı(İzmir Hikmet Gazetesi, 20 Temmuz 1981):
  "kaynağında yol açıp,
sahile dek verdi şeref
        Eyledi onda nice kaplıca inşaa oldu
         bu himmet büyüğüne,tarih düştü Seyit  Ilıca, Efendi Rıfat Paşa'dabuldu hayat...